0
yer fıstığı nedir faydaları nelerdir
Malzemeler

Yer Fıstığı

Yer fıstığı nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve de nasıl saklanır? Tüm soruların cevaplarına bu yazımızda yer verdik.

Faydaları Nelerdir?

Bir yandan leziz fıstık ezmesi yerken bir yandan bedenimizi beslemeye kim hayır der ki? Besin açısından oldukça zengin olan yer fıstığı; protein, sağlıklı yağ asitleri, B ve E vitamini içerir. Ayrıca fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum mineralleri açısından da zengindir.

İçerdiği bu vitamin ve mineraller zihinsel ve bedensel yorgunluğu gidermemize yardımcı olur. Öğrenmeyi de kolaylaştırdığından özellikle büyüme çağındaki çocuklar için okul öncesi bir dilim glütensiz ekmek üzeri sürülmüş fıstık ezmesi leziz ve sağlıklı bir kahvaltı opsiyonu sunar.

Gastrit, mide yanması ve ekşimesi şikâyetlerini ve kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Vücudumuza enerji ve kuvvet verdiği gibi libidoyu yükseltir, kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar.

Nasıl Hazırlanır?

Tüm diğer çiğ kuru yemişler gibi yer fıstığının içerdiği fitokimyasallardan (bitkilerde doğal olarak bulunan ve savunma sistemi olarak görev yapan biyolojik olarak aktif kimyasal bileşikler) arındırmak, hazmını kolaylaştırmak ve besin değerinden maksimum yararlanabilmek için üzerini su ile kaplayıp minimum 7 saat suyun içinde bekletmek gerekir. Suda bekleyen yer fıstığı, daha sonra kurutucuda veya düşük ısılı fırında (65 derecede eğer çiğ özelliğini kaybetmemesini istiyorsanız 46 dereceyi  aşmadan) yaklaşık 12-24 saat kurutarak yemeğe hazır hale gelir.

Nasıl Saklanır?

Yer fıstığının, tazeliğini ve besin değerlerini koruması için en ideal saklama şekli hava almayan kaplarda ve buzdolabında saklamaktır.

 

  • Yukarıda yer alan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Hekiminizin uygulayacağı tedavinin yerine geçmemektedir. Verilen bilgileri uygulamadan önce sağlık danışmanınıza ya da hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir