0
aloe veranın faydaları
Sağlıklı Öneriler Yaşam

Taze ve Organik Aloe Vera Buldum, Çok Mutluyum – Neden mi?

Dün oldukça şanslı bir günümdeydim. Arayıp da bulamadığım taze ve organik aloe veraya her zaman gittiğim lokal organik marketimde rastladım ve resmen çocuk gibi sevindim.

İnanılmaz faydalı, içi jel dolu bu yeşil harikanın bazen tazesini bulsam bile kolay kolay organiğine rastlamıyorum maalesef. O yüzden biraz abartmış gibi gözüksem de alışveriş sepetimin yarısını  son damlasına kadar kullanacağım koca dikenli aloe veralar ile doldurdum. Peki neden derseniz, doğrusu bir çok sebebi var.

Aloe vera nasıl kullanılabilir?

aloe-veraaloe-vera-kullanimi

Hemen hemen herkes aloe veranın cilt için iyi olduğunu duymuştur. El kremleri, sabunlar hatta bulaşık sabunları aloe veralı ise iyi bir nemlendirici, yumuşatıcı ve yıpranmayı önleyici olarak bilindiği için alınır. Ancak aloe vera cilde sürülerek kullanıldığı gibi ağızdan da alınabilir.

Cildimiz için olduğu kadar sağlığımız için de iyileştirici, yatıştırıcı ve yenileyicidir!

Besinleri sadece öğün olarak değil aynı zamanda ilaç yerine de kullanan benim, taze ve organik aloe vera arayışım işte en çok bu yüzden!

Eğer taze aloe verayı bulursanız kaçırmayın ve alın! Sonra ortadan ikiye bölüp her gün bir çorba kaşığı kadarını meyve suları veya smoothielere ekleyerek tüketin. Böylelikle besin değeri çok yüksek aloe vera bağırsak florasındaki bakteriler için prebiyotik rolü görecek ve bağırsaklarımızdaki iyi bakterilerin çoğalmasına yardımcı olacak.

aloe-vera-ozu

“Leaky Gut”/ Sızıntılı bağırsak sendromu ya da IBS / Hassas bağırsak sendromundan muzdaripseniz eğer antienflamatuvar özelliği sayesinde sindirim sisteminiz için müthiş bir yatıştırıcı görevi görecektir! Aynı şekilde hazımsızlık, kabızlık, mide yanması gibi nitekim daha basit sıkıntılar çekenler de yine çok faydasını görecekler.

Aloe vera anti bakteriyel ve antiviral özelliğiyle vücudumuzun zararlı toksinlerden kurtulmasını sağlayarak detoksu destekler ve kilo kontrolünde etkilidir. Öyle ki organik marketlerde aloa vera suları sindirim sistemi ve detoks reyonunda sergilenir ve yer alır.

Aloe veranın faydaları nelerdir?

aloe-vera-nasil

Antivirüs etkisi  herpes virüsünün yol açtığı uçuklar üzerinde de oldukça etkilidir. Biraz aloe veradan uçuğun üzerine direk sürerek ve beraberinde besin olarak 1 yemek kaşığı tüketir ya da suyunu içerseniz  iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Cilt faydalarını sayacak olursak da cildi besleme ve nemlendirme özelliği dışında aynı zamanda tedavi de eder.

Cildinize direkt sürdüğünüzde yatıştırıcı ve iltihap söktürücü özelliği ile egzama ya da akne oluşumunu önler. Eğer egzama ve akne şikayetiniz varsa direkt o bölgenin üstüne de çekinmeden uygulayabilirsiniz. Şişlik, kızarıklık, kaşıntı ya da iltihabın azalmasına yardımcı olacaktır.

Doğum sonrası çatlakların iyileşmesinde de etkilidir. Yaralara ya da hafif yanıklara sürüldüğünde kan dolaşımını artırarak cildin daha çabuk iyileşmesine destek olur.

Erken yaşlanmayı önleyici olarak etki eder. Ölü hücreleri ve gözenekleri temizleyerek içerdiği vitamin (A, E, C, çoğu B vitamini) ve mineraller (magnezyum, potasyum, kalsiyum, folik asit ve digerleri) sayesinde yıpranan hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

Doğal aloa verayı nasıl kullanıyorum?

aloe-vera-rafi

Aloe vera benim egzamalarımda, güneş sonrası cildimi nemlendirmek istediğimde, kısacası ihtiyaç duydukça hem nemlendirici hem de after-sun olarak kullandığım favori ürünlerimden.

Tabii ki tercihim tamamen doğal olan ve vücudu hem dışarıdan hem de içeriden yenileyen taze ve organiği. Ancak maalesef Londra’da bile her zaman bulmam mümkün olmuyor. O zamanlarda ise tercihim cilt kullanımı için “Aloe Pura Laboratories”den  % 99.9  bio aktif aloe vera içerikli organik jel.

Besin olarak smoothieler ve meyve suları içinde tüketmek içinse Pukka’nın el yapımı doğal organik aloe vera suyu.

aloa-vera

Çok hızlı oranda büyüyen organik sektörde de maalesef çoğu sektörde olduğu gibi güvenilir ürünler bulmak gittikçe zorlaşıyor. Piyasada birçok farklı ürünü bulmak mümkün. Hatta ihtiyacınıza göre superfood takviyeli Manuka bal ile tatlandırılmış olandan tutun, kolon temizliği üzerine yoğunlaşan versiyonları dahi var. Ancak bu iki ürün benim en çok güvendiğim ve doğalına en yakın olduğunu düşündüklerim. Öyle ki Pukka organik aloe vera suyunu hazırlamak için olgunlaşmış aloe veralardan yaprakları özenle elle toplayarak seçiyor.

Kısacası aloe veranın taze ve organiğini bulamadığınız  zamanlarda içiniz rahat kullanabileceğiniz ve böylece faydalarından yararlanabileceğinizi düşündüğüm güvenilir ve temiz alternatifler.

Aloe vera hakkında eğer daha fazlasını merak ediyorsanız ya da sorularınız varsa yorumlarınızı yazarsanız elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Bedeniniz ve zihniniz açık, duygularınız hep olumlu olsun…

  • Önemli not: Hazmı hızlandırarak kabız sorununu tedavi edici özelliğinden dolayı eğer IBS – D tipi yani hassas bağırsak sendromu ve ishal şikayeti olanlardansanız daha fazla bağırsak haraketine ihtiyacınız yok. Dolayısıyla sizlerin de aloe veranın faydalarından yararlanmanız için tazesi yerine “ latex-free (aloin)” versiyonunu, yani bağırsakları harekete geçiren maddenin çıkarıldığı aloe vera suyunu tüketmenizi tavsiye ederim.

 

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir