0
tarçın nedir faydaları nelerdir
Malzemeler

Tarçın

Tarçın nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve de nasıl saklanır? Tüm soruların cevaplarına bu yazımızda yer verdik.

Faydaları Nelerdir?

Tarçın polifenol açısından çok zengindir, vücutta hücresel aşınmayı engelleyen bu doğal kimyasallar sayesinde güçlü bir antioksidandır.

Vücudu hastalıklardan korur. Kandaki insülini dengede tutar ve bu sayede kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Kötü kolesterolü düşürür, kalp hastalıklarından vücudumuzu korur.

Hafızayı güçlendirmede etkilidir. Besin lifi bakımından zengin olduğundan vücudu uzun süre tok tutar, sağlıklı ve dengeli beslenmede önemli bir yeri vardır.

Nasıl Kullanılır?

Tarçın, çubuk veya toz halinde bulunur. Tarçın çubuklarını bitkisel çaylarda kaynamış su içinde uzunca bekleterek kullanabiliriz. Tarçın tozunu yemeklerde, sağlıklı atıştırmalıklarda ve tatlılarda, smoothielerde ve sebze meyve sularında kullanabiliriz.

Nasıl Saklanır?

Hava almayan cam kavanozda serin, kuru ve karanlık bir yerde saklanır. Toz tarçın bu şekilde saklandığı takdirde 6 ay, çubuk tarçın ise 1 yıl tazeliğini korur. Buzdolabında saklanarak kullanım ömürleri uzatılabilir.

 

  • Yukarıda yer alan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Hekiminizin uygulayacağı tedavinin yerine geçmemektedir. Verilen bilgileri uygulamadan önce sağlık danışmanınıza ya da hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir