0
satsuma nedir nasıl kullanılır
Malzemeler

Satsuma

Satsuma nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve de nasıl saklanır? Tüm soruların cevaplarına bu yazımızda yer verdik.

Faydaları Nelerdir?

Bodrum mandalinasi olarak da bilinen satsuma diğer narenciye meyveleri gibi B ve C vitaminleri açısından zengindir. Vücudun bağışıklığını güçlendirir, cildi güzelleştirir. İçerdiği likopenin kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Folak ve folik asitler, özellikle hamilelikte ilk üç ay çok gerekli alyuvarların oluşmasına yardımcı olur. Kanı temizlemeye, vücuttaki toksinleri ve bakterileri atmaya yardımcı olur, karaciğer enzimlerine yardımcı olur ve karaciğeri güçlendirir.

Nasıl Kullanılır?

Satsumayı meyve sebze sularında, salatalarda, soğuk çaylarda, reçel ve tatlılarda kullanabiliriz. Meyvesini taze olarak veya suyunu sıkarak tüketebiliriz. Kış aylarında mevsiminde buzlukta dondurduğumuz satsumaları içeceklerimizi tatlandırmak amaçlı da kullanabiliriz.

Nasıl Saklanır?

Taze olarak alınanlar mevsiminde buzdolabının meyve sebze bölümünde saklanabilir. Kış aylarında kullanmak isteyenler için hava almayan torbalarda buzlukta dondurarak da da saklanabilir.

 

  • Yukarıda yer alan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Hekiminizin uygulayacağı tedavinin yerine geçmemektedir. Verilen bilgileri uygulamadan önce sağlık danışmanınıza ya da hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir