0
salatalık nedir faydaları nelerdir
Malzemeler

Salatalık

Salatalık nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve de nasıl saklanır? Tüm soruların cevaplarına bu yazımızda yer verdik.

Faydaları Nelerdir?

Salatalık, doğal olarak filtrelenmiş  ve enzim değeri yüksek su, B vitaminleri ve elektrolitler bakımından çok zengindir. Vücudumuzun su dengesini sağlar ve cildimiz için çok yararlıdır.

İçerdiği silika sayesinde cildimizin ve saçlarımızın parlamasını ve tırnaklarımızın güçlenmesini sağlar. Böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur, vücuttaki toksinleri yok eder ve bu sayede böbrek taşları da eriyip yok olur.

A, B ve C vitamini açısından da çok zengindir, bağışıklığı yükseltir. İçerdiği sterol sayesinde kolesterolü düşürüp kalbe yardımcı olur. Bol miktarda enzim, su ve lif içerdiği için tokluk duygusu verir, sağlıklı beslenmemize yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır?

Parlak ve sert salatalıklar seçmeliyiz. Salatalık organik olduğu takdirde kabuğuyla birlikte yenilmelidir, böylece içerdiği silikanın tamamından faydalanabiliriz.

Organik olmayan salatalıkları pestisitlerden korunmak amacıyla soyarak yemeliyiz. Salatalarda, smoothielerde ve meyve sebze suyu yapımında da kullanabiliriz.

Nasıl Saklanır?

Ömürlerini uzatmak ve taze kalmalarını sağlamak için havlu kağıtlara sarıp hava almayan bir torba ile buzdolabının sebze kısmında saklanır.

 

  • Yukarıda yer alan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Hekiminizin uygulayacağı tedavinin yerine geçmemektedir. Verilen bilgileri uygulamadan önce sağlık danışmanınıza ya da hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir