0
reyhan nedir faydaları nelerdir
Malzemeler

Reyhan

Reyhan nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve de nasıl saklanır? Tüm soruların cevaplarına bu yazımızda yer verdik.

Faydaları Nelerdir?

Reyhan diğer adıyla fesleğen harika bir K vitamini ve manganez kaynağı. Ayrıca A ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum ve Omega-3 içeriyor.

Faydaları ise saymakla bitmiyor. Antibakteriyel içeriği sayesinde bağışıklığı güçlendirici etkisi bulunuyor. Mide ve bağırsaktaki şişkinliğin azalmasına yardımcı oluyor ve sindirim açısından hazmı kolaylaştırıyor. Sinir sistemini iyileştirerek depresyon eğilimini azaltıyor ve sakinleştirici etkisi de bulunuyor.

Kan dolaşımını artırıyor. Mide bulantısı ve baş dönmesi ile bağırsak parazitlerini azaltıcı yönde etki ettiği biliniyor. Antienflamatuvar özelliği taşıdığından vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı oluyor. Migren ve anksiyetenin azalmasında rol oynuyor. Cildin pürüzsüz olması ile saç dökülmesine iyi geldiği biliniyor.

Aynı zamanda öksürüğe iyi geliyor, bronşların boşalmasına yardımcı oluyor. İçeriğindeki flavon ve tanenler sayesinde antikanserojen etkisi ile kansere karşı korunmaya yardımcı oluyor.

Nasıl Kullanılır?

Reyhanı (fesleğeni), hem taze hem de kurutulmuş olarak yemeklerin, salataların ve çorbaların içerisinde bol bol kullanabiliriz.

Biz baharat olarak balık ve etler ile de çok yakıştırıyoruz.

Aynı zamanda fesleğeni ya da reyhanı pesto sosu başta olmak üzere değişik dip solar hazırlayarak da tüketebilirsiniz.

Nasıl Saklanır?

Aslında fesleğen dahil hassas taze otları nasıl saklayabileceğimize dair pratik ve farklı yöntemleri anlatan başlı başına ayrı bir yazı yazmak gerekecek. Çünkü saklama yöntemlerine dair tek doğru ya da yanlış yöntem yok aslında.

Kullanım amacımıza ve yöntemlerin avantaj ve dezavantajlarına göre ideal saklama sistemi de değişebiliyor. Ancak fesleğen sıcak seven otlardan olduğu için ve soğuktan çabuk etkilenebildiğinden buzdolabı dışında, oda sıcaklığında bir vazo içerisinde çiçek gibi de saklanabilir.

 

  • Yukarıda yer alan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Hekiminizin uygulayacağı tedavinin yerine geçmemektedir. Verilen bilgileri uygulamadan önce sağlık danışmanınıza ya da hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir