0
Puy mercimeği nedir, faydaları nelerdir?
Malzemeler

Puy Mercimeği

Puy mercimeği nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve de nasıl saklanır? Tüm soruların cevaplarına bu yazımızda yer verdik.

Faydaları Nelerdir?

Bir Fransız mercimeği olan puy mercimeği, bir çeşit yeşil mercimek aslında. Ancak Avrupa Birliği’nde korunmalı olan puy terimi yalnızca Fransa’daki Ley Puy bölgesinde, özellikle de Le Puy-en-Velay’de olan mercimeği tanımlamak için kullanılır ve bu mercimekler gastronomik niteliklere sahip oluşu ile bilinir.

Daha küçük, kompakt ve daha koyu rengi ile bildiğimiz yeşil mercimekten biraz daha farklıdır. Harika bir bitkisel protein kaynağıdır. Soya fasulyesi ve kenevirden sonra protein değeri üçüncü yüksek olan bu minik yeşiller ayrıca son derece de besleyicidir.

Bildiğimiz kırmızı ve yeşil mercimeğe göre daha yüksek miktarda çözünür lif içerdiklerinden bağırsak sağlığını korumada etkilidir. Dolayısıyla bağırsaktaki aşırı safra asitlerinin etkili bir şekilde uzaklaştırılmasına da yardımcı olur.

Kötü kolesterol LDL’yi düşürür. İçerdği magnezyum sayesinde kan basıncını düzenler. Glisemik indeksi düşük olan puy mercimeği kan şekerini hızla yükseltmediğinden özellikle Tip 2 diyabeti olanlar ve tabii ki hepimiz için hem gastronomik hem besleyici hem de sağlıklı bir seçenek olabilir.

Nasıl Kullanılır?

Puy mercimeği kalitesi ve tadı dışında diğer mercimek çeşitlerine göre piştikten sonra şeklini daha iyi koruyor olması ile ünlüdür. Kolay kolay dağılmamaları bu minik Fransız mercimeklerini özellikle salatalarla kullanmak için çok daha cazip bir seçenek kılıyor.

Tabii ki kullanımını salatalarla kısıtlamak haksızlık olur. Biz onları aynı zamanda değişik çorbaların içinde kullanmayı da oldukça seviyoruz. Canımız farklı tatlar çektiğinde ise özellikle bu soğuk kış aylarında yavaş pişirme tekniği ile hazırladığımız, içimizi ısıtan Hint klasiği olan Dahl’a çok ama çok yakıştırıyoruz.

Nasıl Hazırlanır?

Puy mercimeğinin pişme zamanı bildiğimiz yeşil mercimeğe göre daha kısa olduğundan aslında teknik olarak kullanım öncesi suda bekletmemiz gerekmiyor. Yani suya yatırmadan da gayet kıvamında ve kısa süre içerisiğinde yemeklerimiz için hazır hale geliyorlar.

Ancak söz konusu sağlık ve besin değeri yüksek besinler tüketmek ise Lab Vitalité olarak biz tabii ki puy mercimeğinin de ıslatılması gerektiğini savunuyoruz ve kendi mutfağımızda kullanmadan önce muhakkak suda bekletiyoruz!

Sebebi ise puy mercimeğinin de diğer tüm baklagiller gibi fitokimyasal içeriyor olması. Bu fitik asitler besinden tam anlamıyla fayda alamamaya neden olurlar. Normalde besinlerden elde ettiğimiz önemli minerallere bağlanıp vücudumuzda mineral eksikliğine neden olabileckelerinden her baklagil gibi onları da ılık suda bekleterek fitat seviyelerini minimize edebiliriz.

Nasıl Saklanır?

Raf ömrü nitekim uzun olan kurutulmuş puy mercimeği birkaç yıl saklanabilir. Tabii ki her zaman aldığınız paketin üzerindeki son kullanma tarihine bakmanız gerekecektir.

Ancak bir kere açtıktan sonra hava geçirmez cam kavanozlarda bir yıla kadar saklayabiliyoruz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir