0
muz nedir faydaları nelerdir
Malzemeler

Muz

Muz nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve de nasıl saklanır? Tüm soruların cevaplarına bu yazımızda sizler için yer verdik.

Faydaları Nelerdir?

Muz doyurucu özelliğiyle bizi uzun sure tok tutarken hafif şekerli tadı ile tatlı krizlerini sağlıklı bir şekilde geçirmemizi sağlar. İçerdiği farklı besinler, sağlıklı karbonhidratlar ve aminoasit triptofan sayesinde depresyona karşı savaşır ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Vitamin B6 ile insomnia yani uykusuzluk ile savaşırken magnezyum ile de düzenli bir uykumuz olmasına yardımcı olur.

Muz yüksek derecede lif ve askorbik asit (C vitamini) içerir ve bu sayede iyi bir sindirim sağlayıp kabızlığı önler. Sağlıklı bir tansiyon ve dengeli bir kolesterol için önemlidir. İçerdiği potasyum ile vücut sıvılarını dengede tutar. A vitamini ve doğal yağları ile cildi nemli tutar. Mide astarındaki hücreleri güçlendirip asitten korur, ülser hastalığına iyi gelir. Ayrıca içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Nasıl Kullanılır?

Rengi sarı ve üzerinde kahverengi-siyah noktalar olan olgunlaşmış ve yumuşamış muz tüketmek, muzun alkali özelliğinden yararlanabilmek için çok önemlidir. Muzun olgunlaşması için oda sıcaklığında bekletmek gerekir. Ayrıca olgunlaşmış muzun püresini sağlıklı tatlılarda, smoothielerde ve ev yapımı dondurmalarda kullanabiliriz.

Nasıl Saklanır?

Muz eğer olgunlaşmamışsa serin, karanlık ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Zamanla yumuşayıp olgunlaşınca buzdolabında saklanabilir. Eğer elinizde olgunlaşmış çok muz var ise bozulmamaları için buzlukta saklayabilir ve daha sonra farklı tariflerde kullanabilirsiniz.

 

  • Yukarıda yer alan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Hekiminizin uygulayacağı tedavinin yerine geçmemektedir. Verilen bilgileri uygulamadan önce sağlık danışmanınıza ya da hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir