0
kayısı nedir faydaları nelerdir
Malzemeler

Kayısı

Kayısı nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve de nasıl saklanır? Tüm soruların cevaplarına bu yazımızda yer verdik.

Faydaları Nelerdir?

Kayısılar; A vitamininin öncül maddesi olan beta karoten açısından çok zengindir, bu sayede kolesterolü düşürür ve kalp hastalıklarının oluşmasını engeller, kanserden koruyucu özelliği vardır.

İçerdiği potasyum kan basınç seviyemizin sabit tutulmasında etkilidir. Magnezyum, demir, kalsiyum bakımından da zengindir, iyi bir antioksidandir.

İçerdiği lifler sayesinde sindirimi güçlendirir, mide bağırsak düzensizliklerini engeller.

Nasıl Kullanılır?

Kayısıyı taze olarak tüketmek çok yararlıdır, ayrıca kurutarak kuru kayısı olarak da tüketebiliriz. Taze ve kuru kayısıları salatalarda, ana yemeklerde, taze meyve sebze sularında, smoothielerde, sağlıklı reçel ve tatlı yapımında kullanabiliriz.

Nasıl Saklanır?

Olgunlaşmamış taze kayısılar olgunlaşana kadar gün ışığından uzak oda sıcaklığında 3-5 gün kadar saklanabilir. Olgun kayısılar buzdolabında hava almayan bir torbada 1 hafta kadar saklanabilir.

Kuru kayısılar hava almayan kaplarda buzdolabında saklanabilir.

 

  • Yukarıda yer alan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Hekiminizin uygulayacağı tedavinin yerine geçmemektedir. Verilen bilgileri uygulamadan önce sağlık danışmanınıza ya da hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir