0
kaju nedir faydaları nelerdir
Malzemeler

Kaju

Kaju nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve de nasıl saklanır? Tüm soruların cevaplarına bu yazımızda yer verdik.

Faydaları Nelerdir?

Orijini Brezilya kıyıları olan kaju fıstığının yıllardır şeker hastalığı dahil pek çok hastalık için tedavi amaçlı kullanıldığı biliniyor. Kolesterol içermeyişi ve doymamış yağ asit oranının zengin oluşu ile kalp sağlığını destekliyor. Safra kesesi taşı oluşumunu engelliyor. İçerdiği yüksek miktardaki bakır ve demir ile yeni kan hücresi (alyuvarlar) üretimini sağlıyor bu da başta bağışıklık sistemimiz dahil; kemikler, damarlar ve sinirleri güçlendiriyor. Kaju gözümüzün retina tabakasında bulunan zeaksantin ve lutein içerdiğinden göz sağlığını koruyor.

Nasıl Kullanılır?

Kaju fistığı hafif ve leziz tadı ile atıştırmalık olarak tüketilmesi dışında hem tatlılarla hem tuzlularla uyumlu olduğundan birçok farklı tarifte çok yönlü kullanma imkanı sunuyor. Kremamsı tadı ile özellikle laktozsuz ve süt ürünü tercih etmeyen bizler için vazgeçilmez çünkü harika bir peynir alternatifi oluyor. Bu yüzden Lab Vitalité mutfağından da asla eksik olmaz.

Biz ayrıca yemeklerde sos olarak ve krema olarak da bolca kullanıyoruz. Ayrıca tatlı yapımında, enerji barları ya da faklı peynirli tatlılar yaparken de kullanıyoruz.

Sabah kahvaltılarında granolalarda, smoothielere katarak ya da meyveli Hindistan cevizi yoğurdu üzerine serpiştirerek biraz bal ile tadına doyum olmaz.

Nasıl Hazırlanır?

Tüm diğer çiğ kuru yemişler gibi kaju fıstığının içerdiği fitokimyasallardan (bitkilerde doğal olarak bulunan ve savunma sistemi olarak görev yapan biyolojik olarak aktif kimyasal bileşikler) arındırmak, hazmını kolaylaştırmak ve besin değerinden maksimum yararlanabilmek için üzerini su ile kaplayıp minimum 7 saat suyun içinde bekletmek gerekir. Suda bekleyen kajular, daha sonra kurutucuda veya düşük ısılı fırında (65 derecede eğer çiğ özelliğini kaybetmemesini istiyorsanız 46 dereceyi aşmadan) yaklaşık saat kurutarak yemeğe hazır hale gelir.

Nasıl Saklanır?

Çiğ kajunun, tazeliğini ve besin değerlerini koruması için en ideal saklama şekli hava almayan kaplarda ve buzdolabındır.

 

  • Yukarıda yer alan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Hekiminizin uygulayacağı tedavinin yerine geçmemektedir. Verilen bilgileri uygulamadan önce sağlık danışmanınıza ya da hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir