0
hurma nedir
Malzemeler

Hurma

Hurma nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve de nasıl saklanır? Tüm soruların cevaplarına bu yazımızda yer verdik.

Faydaları Nelerdir?

Hurma leziz tadı ve yüksek besin değeriyle aslında yüzyıllardır hem gıda hem de tıbbi amaçlı kullanılan bir meyve. Günümüzde yeniden popüler meyvelerin başında yer almasının sebebi ise faydalarının artık yapılan araştırmalar ile kanıtlanması. Pek çok çeşidi olan hurmada bizim tavsiyemiz hurmaların Cadillac’ı olarak bilinen, besin değeri ve kalitesi yüksek, meşhur Medjul hurması (Medjool Date). En çok Kudüs, Medine ve Ürdün’den gelen çeşitleri arasında ise tercihimiz daha etli, lezzetli ve yapışkan olan Kudüs Medjul hurma.

Faydaları saymakla bitmeyen hurma mineral ve vitamin bakımından çok zengin, iyi bir enerji, doğal şeker ve lif kaynağı. İçerdiği kalsiyum, fosfat ve mineraller sayesinde kemiklerin zayıflamasını önlüyor ve kemik erimesine iyi geliyor.

Bol  lifli bir meyve olduğundan dolayı bağırsak sağlığı için ciddi önem taşıyor ve kabızlığın önlenmesinde kullanılıyor. İçerdiği yüksek oranda demir sayesinde kansızlık çekenler için iyi bir besin takviyesi olarak tüketiliyor.

LDL kolesterol (kötü kolesterol) ve trigliserid (kandaki yağ tipi) seviyelerini düşürerek kalp sağlığını korumada yardımcı oluyor. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde ise cinsel gücü artırmakta ve içerdiği potasyum ile sinir sistemi ve beyni beslemekte büyük rol oynuyor. Alkol tüketildikten sonra vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı oluyor.

Nasıl Kullanılır?

Hurma, şekere doğal alternatif ve aynı zamanda doğal enerji kaynağı olduğundan spor öncesi veya sonrası ya da yorgun hissettiğimiz zamanlarda sağlıklı atıştırmalık olarak olduğu gibi yenilebilir.

Salatalar üzerine veya salata soslarını tatlandırmada da kullanılabilir. İyi bir mutfak robotunda biraz ceviz, kaju gibi tercih ettiğiniz çiğ kuru yemişlerle çekilerek sabahları reçel gibi kullanıp güne zinde ve enerjik başlayabilirsiniz.

Smoothielerin kıvamını yoğunlaştırmak, aynı zamanda sağlık ve tat katmak için de kullanabiliriz. Önceden suda beklettiğimiz hurmalar ile hurma şurubu yapabilir ve doğal bir tatlandırıcı olarak mutfağımızda saklayabiliriz.

Lab Vitalité mutfağında hurmanın yeri bambaşka, özellikle sabah smoothielerinde, enerji barlarımızda, rafine şekersiz tatlılarımızda, Vita toplarımızda ve badem sütü tarifimizde hurmadan vazgeçemiyoruz.

Nasıl Hazırlanır?

Raf ömrü uzadığı ve erken bozulması engellendiği  için genelde hurma kurutulmuş olarak bulunuyor maalesef. Taze hurmayı  bulabilirseniz eğer muhakkak denemenizi tavsiye ederiz. Gerçekten hurma anlayışınızı değiştirecek bir tat! Söz konusu mutfak kullanımı ve tarif hazırlamak ise tazesinin de kurusunun da yeri ayrı.

Kurutulmuş hurma olduğu gibi tüketilmesinin yanı sıra ihtiyacınıza göre kullanım öncesi birkaç saat ılık suda bekletmek gerekebilir.

Mesela püre, şurup  veya reçel yapmak istediğinizde, hurmanız fazla sert ve kuru ise ya da sadece faydalarından yararlanıp içerdiği şeker oranını azaltmak istiyorsanız önceden suda bekletmenin faydasını görebilirsiniz.

Ayrıca hurmaların su içeriği düşük olduğundan onları tüketmeden önce ılık suda bekletmek vücut suyu emilimini de azaltacaktır.

Nasıl Saklanır?

Taze hurma oda sıcaklığında 1 ay saklanabilir ancak Lab Vitalité mutfağında biz çoğu taze meyve sebzede olduğu gibi buzdolabında saklamayı tercih ediyoruz. Kuru hurma özellikle Medjul ise hava almayan kaplarda ve buzdolabında saklanmalıdır yoksa kuruyabilir. Dondurulduğu takdirde ise ömrü daha da uzatılabilir.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir