0
hırvatistan dalmaçya
Bizden Kareler Yaşam

Hırvatistan Dalmaçya Kıyılarında 5 Gün

Hırvatistan’a ilk olarak bundan 10 sene önce gitmiş ve masmavi serin denizinden ve muhteşem doğasından çok etkilenmiştim. Bu yaz da çok yakın 4 arkadaşımızla birlikte yelkenliyle 5 günlük bir Dalmaçya kıyıları tatili organize ettik. Dubrovnik şehir merkezi turuyla başladığımız ve Lopud Adası’nda sonlandırdığımız, denize, doğaya, taze ve leziz yemeğe doyduğumuz bir tatil geçirdik.

hırvatistan dalmaçya adaları

Kaptanımız Darko’nun Hırvatistan mutfağını yansıtan bol sarımsak, maydanoz, soğan, taze sebzeler ve deniz mahsulleriyle hazırladığı öğle yemekleri ve kırmızı soğan, domates, vahşi roka salataları gerçekten lezizdi. Öğlenleri zamanımın çoğunu Darko’yu mutfakta izleyerek geçirdim diyebilirim.

Bir muhteşem yemek deneyimi…

Akşam yemeklerimizi genelde gezdiğimiz adalardaki restoranlarda yedik. Sipan Adası’nda Kod Marka Restaurant’da harika bir deniz levreği, Ston’da Gastro Mare Restaurant’da çesit çesit sebzelerden hazırlanmış antipastiler yani mezeler ve sebzeli buğulama karides, Mljet Adası’nda Bourbon Restaurant’daki dev ahtapot ve Lopud Adası’nda Obala Restaurant’da yediğimiz fasulye salatası ve ızgara sebzeler gerçekten muhteşemdi. Tabii bu kadar yemeğin yanında sporu ihmal etmedik.

hırvatistan yemekleri

Bol bol yüzmek dışında, yaklaşık 7 kilometre uzunluğundaki, şehri korumak amacıyla yapılmış Ston duvarlarında yürüyüş ve doğa harikası Mljet Adası’nda bulunan “National Park” da 2 saat süren bir bisiklet gezintisi ile bol bol hareket ettik. Arkadaşlarımızla çok keyifli vakit geçirdiğimiz, hem bedenimizi hem de ruhumuzu dinlendirdiğimiz harika bir tatil oldu.

Eğer denize ve doğaya aşıksanız ve güzel, taze, temiz yemek yemeyi de seviyorsanız Hırvatistan’ın Dalmaçya kıyıları gerçekten görmeye değer.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir