0
Sağlıklı Öneriler Yaşam

Hindistan Cevizi Yağı Hakkında Her Şey

Hindistan cevizi yağı son yıllarda kazandığı popüleritesi ve takındığı “health food” şapkası ile sağlıklı beslenmenin başında yerini aldı. Ayrıca beslenme dışında bu kadar çok farklı yönde kullanılabilen tek gıda diyebilirim. Doğal tıp tedavilerinden tutun da harika bir kişisel bakım ürünü olarak da kullanıldığından benim de favori yağlarımdan. Yağlar arasında Hindistan cevizi yağı yüzde yüz doğal, işlenmemiş, soğuk sıkım ve organik olduğu takdirde tüketebileceğimiz en sağlıklı yağlardan.
O kadar çok faydası var ki saymakla bitmiyor gerçekten ama en çok bilinen başlıca faydaları şöyle;

Diğer yağlardan farklı olarak:

 • Sindirimi çok daha çabuk ve kolay
 • Tokluk hissini artırıp açlığı yatıştırıyor.
 • Yağ olarak kolayca depolanmadığından kilo vermeye yardımcı oluyor.
 • Zindeliğimizi ve enerjimizi artırıyor.

Hindistan cevizi yağı karaciğerde işlendiğinden vücudumuz onu yağ olarak depolamak yerine enerji ihtiyacını karşılamakta kullanıyor. Bedenimiz diğer yağları enerjiye çevirmek için yaklaşık 26 aşamadan geçerken Hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asidi içerdiğinden sadece 3 aşamada enerjiye dönüşebiliyor. Bu yüzden sindirimi de diğer yağlara göre çok daha çabuk ve kolay oluyor.

Sağlığımız için de birçok faydası var;

 • Hormon dengeleyici özelliğe sahip
 • Antiviral, antibakteriyel ve antifungal
 • Bağışıklık sistemini artırmada yardımcı
 • Kan şekerini dengeliyor ve şeker hastalığına iyi geliyor. (Diyabet tip 2)
 • Kandida enfeksiyonunu (Bir çeşit mantar enfeksiyonu) tedavi edici özelliğe sahip
 • İyi kolestrolü (HDL) artırıp kötü kolestrolü (LDL) düşürmeye yardımcı olduğundan kalp hastalıklarından ve yüksek tansiyondan koruyor.
 • Alzheimer hastalığında iyileştiri rolü var.
 • Karaciğeri koruyor, idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek enfeksiyonlarına iyi geliyor.
 • Oil pulling dediğimiz yağ çekmeyi düzenli yaptığımızda diş eti hastalığını ve diş çürüklerini önlemeye yardımcı oluyor.

Ayrıca harika bir kişisel bakım ürünü olarak da kullanılabilir:

 • Cildi nemlendiriyor.
 • Cilt lekeleri ve kırışıklık gidermeye yardımcı.
 • Selülit azaltmak için birebir. (Özellikle benim de günlük rutinimin vazgeçilmezi olan kuru cilt fırçalama ve sıcak, soğuk duş sonrası uygulandığında)
 • Maske olarak kafa derisine uygulandığında kepeğe iyi geliyor. (Kepek için evde kendinizin yapabileceği bir maske tarifim var. Ulaşmak bana aşağıdan yorum bırakabilir.)

İşte bu yüzden ben evde Hindistan cevizi yağını hiç eksik etmem. Evin belli başlı yerlerinde muhakkak farklı markalardan bir iki kavanoz Hindistan cevizi yağı bulundururum.

Mutfakta Hindistan Cevizi Yağı

Yemek yaparken kullanmayı en çok tercih ettiğim yağlardan çünkü sağlıklı doymuş yağlardan oluşuyor ve smoking point denilen yanma noktası oldukça yüksek olduğundan ısıya dayanıklı.

Zeytinyağı gibi pek çok diğer yağ ısıtıldığında oksitlenebiliyor ama Hindistan cevizi yağı kimyasal yapı taşlarını koruyor ve kolay kolay sağlığımızı tehdit edici toksinlere dönüşmüyor. Bu da onu diğer yağlarla kıyasladığımızda en ideal yemek pişirme araçlarından biri yapıyor. Lab Vitalité tariflerinde sıkça Hindistan cevizi yağı kullanmamızın sebebi de bu. Ancak kim her yemeği Hindistan cevizi tadında yemek ister ki? Ben mutfak tezgahımda o yüzden her zaman biri aromalı diğeri aromasız 2 kavanoz bulunduruyorum.

Aromasız Hindistan cevizi yağı “Tiana” ya da aroması olmayan başka bir yağ markası bu yüzden vazgeçilmezim. Aman Prana ise aksine Hindistan cevizi aroması oldukça yoğun olan Fransız bir marka. Brüksel’e her gittiğimde muhakkak bir kavanoz alırım. Tabii yine organik ve işlenmemiş olduğu sürece başka markalar da aynı işlevi görecektir.

Aromalıyı ise tatlılar, enerji topları, raw kekler ve granola gibi Hindistan cevizi aromasının çok yakıştığı tariflerde kullanmayı seviyorum. Dikkat! Önemli Bir Hatırlatma! En saf Hindistan cevizi yağını satın alsanız bile her yağ gibi onun da gıda sektörü tarafından ayrıştırılıp şişelendiğini aklınızdan çıkarmayın.

Düşündüğünüzde bütün bir Hindistan cevizinin tamamını oturup yeseniz bile tek başına yağı değil, içerdiği tüm diğer faydalı lif ve suyundan gelen mineralleri de beraberinde tüketmiş oluyorsunuz. Bu kesinlikle sadece yağdan aldığımız besin değeri ile bir tutulamaz. Yani satın aldığımız diğer yağlar gibi gün sonunda Hindistan cevizi yağı da izole edilmiş saf yağ sonuçta. Bu yüzden ne kadar faydalı olursa olsun diğer tüm yağlar gibi aşırıya kaçmadan ayarında kullanmalı.

Banyoda

Vita Coco veya Biona ise genelde banyomda duran ikili. Birini vücudumu nemlendirmek için krem niyetine diğerini ise yüzüme “oil cleanser” yerine yüz temizleyicim olarak aynı zamanda ağız ve diş hijyenim için “oil pulling” yapmaya kullanıyorum.

Hindistan cevizi yağı gerçekten çok iyi bir cilt temizleyici yerine geçiyor. Uzun zamandır makyajımı çıkarmak için sadece onu ya da farklı yağları karıştırarak hazırladığım kendi karışımımı kullanıyorum ve çok memnunum. Merak edenler için; hayır kesinlikle cildi yağlandırmıyor ve sivilce yapmıyor. 😊 Aksine dengeleyici görev görüyor. Duymadıysanız bir araştırın derim. Ya da aşağıdan bana yorum bırakarak istediğinizi sorabilirsiniz.

Sabahları uyandıktan sonra en az 5 dakika kuru cilt fırçalaması yaptıktan sonra soğuk, sıcak duş alıyorum ve Hindistan cevizi yağını vücut kremi olarak uyguluyorum. Böylece cildimi içi kimyasal dolu kremlerden de korumuş oluyorum. Kuru cilt fırçalama ve soğuk sıcak duş ile önce cildim ölü derilerden kurtulmuş ve kan dolaşımım artmış oluyor. Ardından Hindistan cevizi yağı cildimi nemlendirip yumuşacık yapıyor. Endişelenmeyin kesinlikle cildiniz vıcık vıcık yağ içinde kalmıyor. Cildinizin Hindistan cevizi yağını ne kadar çabuk emeceğine şaşıracaksınız.

Cildi benim gibi kuru olanların havlu ile tamamen kurulanmadan hala yarı ıslak iken yağlanmasını tavsiye ederim. Böylece suyu hapsederek cildinizin nem oranını artışmış olacaksınız. Cilt kuruluğu çekmeyenler ise tamamen kurulandıktan sonra uygulayabilir.

Ayrıca Hindistan cevizi yağı; egzama, kepek, dermatit, sedef hastalığı ve ayak mantarı gibi cilt sorunu olanlara da oldukça iyi gelecektir. Kışları çatlayan dudaklar ya da kuruyan cilt için de yine birebir. Yatmadan önce ayaklarınıza Hindistan cevizi yağı sürüp üzerine çorap giydiğinizde sabaha yumuşacık topuklarla uyanacağınızın haberini verebilirim. Bu yüzden benim yatak odamda başımın ucunda da bir kavanoz var. Uykusuzluk çektiğim zaman biraz saf lavanta yağı ile karıştırıp kulak arkama ve şakaklarıma sürüp çok daha kolay uykuya dalabiliyorum.

Peki nasıl saklanır?

Hindistan cevizi yağını “Melting Point” denilen erime derecesi 24 C’dir. Hava sıcaklığı 24 derecenin üzerine çıktığında yani havalar ısındıkça daha çok yazları eriyip sıvılaşabilir. Bu gayet normaldir. 24 Derecenin altında ise katı olarak duracaktır.

Direkt gün ışığı görmediği, saklandığı kap/kavanoz hava geçirmediği ve uzun süre (aylarca ocak, fırın yani yüksek ısılı ortamlara çok yakın olmadığı sürece) kolay kolay okside olmaz ve bozulmaz. Sadece bir kere eriyip sonra donduğunda kristalleşebilir. O da normal. Diğer bitkisel yağların aksine buzdolabında saklamanıza gerek yok. Rahatlıkla mutfak tezgahınızda ya da mutfak dolapları içinde saklayabilirsiniz.

Sevgiler, Nil.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir