0
Hindistan Cevizi Suyu
Malzemeler

Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan cevizi suyu nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve de nasıl saklanır? Tüm soruların cevaplarına bu yazımızda yer verdik.

Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi suyu, Hindistan cevizlerinin içinde bulunan şeffaf renkli sıvıdır. Doğanın en ferahlatıcı içeceklerinden bir tanesidir. Tatlı bir yapısı olan bu içecek doğal şeker, vitamin, mineral, elektrolit, enzim, aminoasit içerir.

Özellikle demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, vitamin C ve manganez bakımından zengindir. Potasyum içeriği muzdan daha yüksektir, hücresel arındırma görevi görür. İshal halinde vücudun su kaybını engeller.

Elektrolit, doğal şeker ve mineraller sayesinde özellikle sıcaklarda vücudun su kaybetmesini engeller. Cildin susuz kalmamasını sağlar ve gençleştirir.

Enzimleri ile sindirimi kolaylaştırır. Yorgunluğa iyi gelir, uykuyu düzene sokar. Ferahlatıcı ve alkali bir içecektir, spor öncesi ve sonrası enerji verir, vücut sıvılarını dengeler.

Nasıl Kullanılır, Nasıl Soyulur?

Hindistan cevizinin suyu içinde saklıdır. Fotoğrafta gördüğünüz genç Hindistan cevizinin suyuna ulaşmak icin çekiç ve tornavida yardımıyla üst veya alt kısmına bir delik açabilir ya da keskin bir satırla büyükçe bir kısmını keserek açabilirsiniz. Böylece, direkt olarak içinden kamışla veya ters çevirip bardağa dökerek içebilirsiniz.

Yuvarlak haliyle bulabileceğiniz Hindistan cevizlerinin suyuna ulaşmak ise hiç de zor değil. Şimdi size herkesin bilmediği hiç bir alet kullanmadan da besin dolu bu müthiş suya ve tabii ki meyvesine hızlıca ulaşamanın sırrını anlatacağız. Tek yapmamız gereken hindistancevizleri alırken çift olarak almamız.

Hindistan cevizinin altında 3 adet nokta vardır. Bakınca iki göz bir ağız gibi gözükür. Dikkatli bakarsanız iki gözün ortasından Hindistan cevizinin diğer ucuna kadar uzanan yerde kalın bir çizgi göreceksiniz. Bu çizginin tam ortasına diğer Hindistan cevizi ile bir iki kere vurduğunuzda ne kadar kolay bir şekilde şak diye ortadan ikiye ayrıldığına siz de şaşırıcaksınız. İsterseniz buzlu bir bardakta veya limon ve nane ile de tatlandırılabilir.

Bizim favorimiz olan, soğuk sıkım meyve sebze sularında ve smoothielerin içinde de kullanarak hem lezzet katabilir hem de smoothielerin besin değerlerini arttırabilirsiniz.

Hindistan cevizi suları marketlerde şişelelenmiş olarak da karşımıza çıkabiliyor. Çok pratik oldukları kesin ama tabii her şeyin olduğu gibi Hindistan cevizi suyunun da tazesi bambaşka. Tazesini bulduğunuzda kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Nasıl Saklanır?

Evde taze Hindistan cevizlerini oda sıcaklığında 5-10 gün saklayabiliriz. Açıldıktan hemen sonra sıvısı eksildiğinden ve tadı değiştiğinden hemen kullanılmayacaksa buzdolabında saklanıp 24 saat içinde tüketilmelidir.

Hindistan Cevizi Suyu Nasıl Saklanır

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir