0
darı nedir
Malzemeler

Darı

Faydaları Nelerdir?

Darı, besin değeri açısından oldukça zengin ve kendiliğinden glütensiz olduğu için bizim favori tam tahıllarımızdan. Hazmı diğer tam tahıllara göre daha kolay olduğu için alerjik niteliği de en düşük sıralamasında ve dolayısıyla hassas bağırsağa sahip kişiler de kolaylıkla tüketebilir. 🙂

Aynı zamanda vücudumuzda alkali etkisi yaratan nadir tahıllardan. Düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerini buğday ve pirince göre daha az yükseltiyor. İçerdiği antioksidanlar ile vücudumuzun detoks olmasına yardımcı oluyor. Kötü kolesterolü düşürüyor ve kalp hastalıklarına karşı koruyor.

Nasıl Kullanılır?

  • Darıyı buğdayı kullandığımız her yerde, glütensiz alternatifi olarak tüketebiliriz.
  • Yemeklerde patates ya da pirinç yerine darı servis edebiliriz.
  • Yazın soğuk hali ile kışın ise sıcak olarak salatalara ilave edebiliriz.
  • Hem küçükler hem büyükler için favori kuru yemişlerimiz ve meyvelerle sabahları porridge şeklinde harika bir kahvaltı olarak tüketebiliriz.
  • Sağlıklı ve glütensiz, tam tahıllı ekmek ve tatlı yapımında kullanabiliriz.
  • Çorbalara ekleyebilir ve daha yoğun ve doyurucu çorbalar elde edebiliriz.
  • Sebzeler ile beraber stir-frylar’a ekleyebiliriz.

Nasıl Hazırlanır?

Tüm tahılları olduğu gibi darıyı da filizlendirerek tüketmek elbette en ideali olurdu. Ancak kabul edelim ki filizlendirme işlemi en azından birkaç gün öncesinden planlama gerektireceğinden yoğun iş temposu ile sorumluluklarımızdan dolayı her zaman böyle bir vakit bulamayabiliriz.

Dolayısıyla darıyı mümkünse bir kap içinde en az 6 saat ıslatarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Böylelikle içerdiği fitokimyasallar ile anti-besinlerin çoğunu da ıslatıldığı suya salar ve hazmı çok daha kolaylaşır. Aynı zamanda pişirme süresi de kısalır.

Islatma işleminin sonunda ıslattığımız suyu döküp tekrar temiz sudan geçirmeyi ihmal etmiyoruz.

Nasıl Saklanır?

Darıyı hava geçirmez kaplarda serin bir yerde 6 ay, buzlukta ise 1 yıl kadar saklayabiliriz.

 

  • Yukarıda yer alan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Hekiminizin uygulayacağı tedavinin yerine geçmemektedir. Verilen bilgileri uygulamadan önce sağlık danışmanınıza ya da hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir