0
chia tohumu
Malzemeler

Chia Tohumu

Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir antioksidan olan çia tohumu son zamanlarda sağlık dünyasının en popüler besinleri arasında çünkü A, B, C ve D vitaminleri ile magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve iyodin gibi daha bir çok faydalı mineralleri içeriyor.

Ancak bunun dışında vücudumuzun üretemediği, dolayısıyla besin yolu ile dışarıdan gıda olarak alınması gereken Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri grubunda yer alan alfa linolenik ve linolenik elzem yağ asitlerini de içeriyor.

Peki içerdiği bunca şey ile çia tohumu neye fayda ediyor derseniz?

Başta cildimizi yenileyerek erken yaşlanmayı engelliyor. Yağ asitleri sayesinde şeker hastalığı, insülin direnci gibi metabolik rahatsızlıklara iyi geliyor. Metabolizmamızı hızlandırarak enerjimizi arttırıyor. Kaslarımızı güçlendirip kilo kaybına yardımcı oluyor. Ayrıca yüksek kalsiyum ile diş ve kemik sağlığımızı koruyor.

chia tohumu nedir

Nasıl Kullanılır?

Çia tohumunu smoothielerimize katabiliriz ya da ekmek ve tatlılarımız üzerine serperek günlük beslenmemizde daha çok çia tohumu tüketebiliriz.

Çia tohumunu filizlendirerek çiğ ya da meyve suları veya laktozsuz sütler ile jel şeklinde ya da puding olarak da tüketmek mümkün.

Nasıl Hazırlanır?

Çia tohumunun besin değerlerine erişmek için keten tohumu gibi öğüterek tüketmeye gerek yok ancak biz, içerdiği enzim inhibitörlerinden kurtulmak ve hazmını kolaylaştırmak için tariflerimize katmadan önce ıslatmayı tercih ediyoruz.

Eğer siz de bizim gibi önceden ıslatmayı tercih edenlerdenseniz çia tohumu kendi ağırlığının 12 katı kadar su tuttuğunu bilmeniz de fayda var. Dolayısıyla tohumları ıslatırken oranın 1:10 olması gerektiğini unutmayın. Yani örnek vermek gerekir ise 1.5 yemek kaşığına 1 kap su eklemek gibi düşünebilirsiniz.

Aynı sebepten dolayı midemizdeki ve bağırsaklarımızdaki suyu da emeceğinden eğer ıslatmadan tüketmeyi tercih ederseniz, muhakkak bol su içmeyi ihmal etmeyin!

Nasıl Saklanır?

Hava geçirmez cam kavanozlarda buzdolabında saklamak tazeliğini koruması açısından en ideali olacaktır.

 

  • Yukarıda yer alan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Hekiminizin uygulayacağı tedavinin yerine geçmemektedir. Verilen bilgileri uygulamadan önce sağlık danışmanınıza ya da hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir