0
ceviz nedir faydaları nelerdir
Malzemeler

Ceviz

Ceviz nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve de nasıl saklanır? Tüm soruların cevaplarına bu yazımızda yer verdik.

Faydaları Nelerdir?

Ceviz Omega-3 açısından en zengin çiğ kuru yemiştir. Omega-3 yağları hücrelerin besinleri daha iyi emmesi ve vücut sistemlerinin iyi çalışması için çok gereklidir.

Cevizin E vitamini açısından zengin olması cildi korumaya yarar. Ayrıca protein, lif, B vitaminleri, magnezyum, kalsiyum ve potasyum açısından da zengindir. İçerdiği bakır ve manganez mineralleri ile harika bir antioksidandır.

Doğal olarak içerdiği melatonin ile ise iyi bir uyku almamızı sağlar.

Nasıl Kullanılır?

Cevizi çiğ haliyle ve bütün olarak tüketmek en yararlısıdır, böylece vücudumuz yararlı liflerinden de faydalanır. Onun dışında sağlıklı atıştırmalıklarda, sağlıklı tatlılarda ve smoothielerde kullanmak amaçlı cevizi rondodan geçirip ununu da elde edebiliriz.

Tadını kaybetmemek için cevizi önceden değil kullanacağımız zaman parçalara ayırmalı veya un halinde getirmeliyiz.

Nasıl Hazırlanır?

Tüm diğer çiğ kuru yemişler gibi cevizin besin değerinden maksimum yararlanabilmek ve hazmını kolaylaştırmak için üzerini su ile kaplayıp minimum 7 saat suyun içinde bekletmek gerekir.

Suda bekleyen cevizler daha sonra kurutucuda veya düşük ısılı fırında (65 derecede) yaklaşık 12-24 saat kurutarak yemeğe hazır hale gelir.

Nasıl Saklanır?

Çiğ ceviz, tadını ve tazeliğini koruması için hava almayan kaplarda ve buzdolabında saklanır.

 

  • Yukarıda yer alan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Hekiminizin uygulayacağı tedavinin yerine geçmemektedir. Verilen bilgileri uygulamadan önce sağlık danışmanınıza ya da hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir