0
bodrum gündoğan pazarı
Bizden Kareler Yaşam

Bodrum Gündoğan Pazarı’nın Seferileri

Kışları birimiz İstanbul birimiz de Londra’da geçirdiği için her ne kadar sık sık birbirimizi ziyaret etsek de bazen uzak kalmaktan şikayet ediyoruz. Yazları ise tamamen şans eseri ailelerimizin yazlıkları olan Bodrum’un Gündoğan köyünde yan yana evlerde oturduğumuz için çok şanslı hissediyoruz.

Yazın Gündoğan’da geçirdiğimiz günler bizim için gerçekten değerli. Hem denizin ve güneşin tadını çıkarıyor hem de beraber mutfağa girip yazın sunduğu rengarenk lezzetler ile yeni tarifler hazırlıyoruz. Çarşamba günlerinin önemi ise gerçekten ayrı. Çünkü Gündoğan merkezde sebze meyve pazarı kuruluyor. Güleryüzlü teyzeler ve amcalar yanlarına torunlarını  da alıp kendi tarlalarından kopardıkları taptaze meyveler, yemyeşil sebzeler, organik ürünler, kuru meyveler, kuru yemişler, baharatlarla dolu tezgahlarını hazırlıyorlar.

Tarladan gerçekten pazara…

bodrum pazarları

Organiğe, doğala, tazeye tutkun olan herkes gibi biz de Gündoğan’dayken sabah erkenden kalkıp koşa koşa bu pazara gidiyoruz. Bu haftaki durağımız pazarın en zengin köşelerinden kuru yemiş ve baharatlar tezgahı. Ülke olarak gerçekten çok şanslıyız, bu kadar zenginlik ve çeşitlilik icinde yaşıyoruz, elimizdekinin kıymetini bilmek lazım.

Kuru yemişlerde biz besin değerleri yüksek ve sağlıklı yağlar bakımından zengin çiğ olanları tercih ediyoruz. Kavrulmuş kuru yemişler ısıya maruz kaldıkları için besin değerlerini kaybediyor, ayrıca tuzlandıkları için de tansiyon problemleri yaratabiliyorlar. Genellikle uzun raf ömrüne sahip olmaları için bu işlemden geçiyorlar. Favori çiğ yemişlerimiz arasında kaju, badem, ceviz, fındık, Antep fıstığı yer alıyor, tariflerimizde de özellikle bu beşliye bolca rastlayabilirsiniz.

Bugün ayrıca Lab Vitalité özel çaylarından “digestive” yani hazmı kolaylaştıran karışımımız ve “serenity” yani sakinleştiren, rahat uykuya dalmamızı sağlayan karışımımızı hazırlamak için kimyon tohumu, rezene tohumu, papatya, nane, gül, melisa ve tarçın da aldık. Meyve ve sebze alışverişimizi de tamamladıktan sonra eve dönüp hepsinin keyfini çıkaracağız, bugun hepsinin en taze olduğu gün, dallarından koptuktan sonra ne kadar çabuk tüketirsek vitamin ve minerallerinden o kadar çok faydalanabiliriz.

Biz Lab Vitalité’de yaşayan mutfağın önemini çok iyi biliyoruz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir