0
biberiye nedir, faydaları nelerdir
Malzemeler

Biberiye

Biberiye nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve de nasıl saklanır? Tüm soruların cevaplarına bu yazımızda yer verdik.

Faydaları Nelerdir?

Nefis aroması ve keskin mis kokusuyla biberiye hafızayı, konsantrasyonu ve kan dolaşımını arttıran, bağışıklık sistemini güçlendiren ve astıma iyi gelen mucize Akdeniz otlarından biri.

Antienflamatuvar, antifungal ve antiseptik özelliklere sahip olmasıyla meşhur biberiye, ayrıca içerdiği karnozik asit ile serbest radikallerin beynimize verdiği zararı azaltarak beynimizin yaşlanmasını geciktirir.

Nasıl Kullanılır?

Biz taze biberiyeyi kendi yaptığımız biberiye aromalı zeytinyağımız şeklinde tüketmeyi çok seviyoruz. Siz de bir cam şişede organik soğuk sıkım sızma zeytinyağında bekleterek içerdiği elzem yağları salmasını sağlayabilir, harika aromasını bırakarak leziz bir yağ olarak kullanabilirsiniz.

Biz ayrıca biberiyeyi omlet, frittata, domates sosu ve de  çorbalarda bolca kullanıyoruz.

En çok ise etlerin marinasyonlarında ve yavaş pişiricimizde yaptığımız güveçlerde kullanmayı seviyoruz.

Nasıl Saklanır?

Taze biberiye saksısında veya bir kaç gün içinde kullanacaksak buzdolabında kilitli (fermuarlı) poşetlerde saklayabiliriz.

Daha uzun vadede kullanım için biberiyeyi ince dalları ile beraber dondurucuda dondurduktan sonra bir buzdolabı poşetinde gerektiği zaman kullanmak üzere saklayabiliriz.

Kurutulmuş ise hava geçirmez cam kavanozlarda karanlık serin ve kuru yerde muhafaza etmek en doğrusudur.

 

  • Yukarıda yer alan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Hekiminizin uygulayacağı tedavinin yerine geçmemektedir. Verilen bilgileri uygulamadan önce sağlık danışmanınıza ya da hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir