0
bal nedir
Malzemeler

Bal

Bal nedir, faydaları nelerdir, yemeklerde ya da tatlılarda nasıl kullanılır gibi pek çok sorunun cevabını sizler için bu içerikte veriyoruz.

Faydaları Nelerdir?

Bal, şekerli tadının yanı sıra B vitamini, kalsiyum, demir ve fosfor içerdiği için besin değeri yüksektir. Yine içerdiği karbonhidratlar sayesinde enerji verir. Rengi ne kadar koyu ise antioksidan değeri de o kadar yüksektir. Antibakteriyeldir, bakterilerin yok edilmesinde rol oynar. Boğaz ağrılarına ve öksürüğe iyi gelir. Balın 1 yaşın altındaki çocuklara verilmemesi gerekmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Bal şekerli yapısıyla yiyecek, içecek ve tariflerde şeker yerine, sos ve dip soslarda ise kıvam yoğunlaştırmada kullanılır. Balı acı sebze sularını tatlandırmak için ve özellikle boğaz ağrıları ve öksürükle savaşmak için hazırladığımız sıcak bitki çaylarının içinde kullanabiliriz. Balı özellikle çayı demlendikten sonra eklemek önemlidir çünkü ısıtıldığında toksik hale gelmektedir.

Nasıl Saklanır?

Bal oda sıcaklığında kapalı cam kavanozda saklanmalıdır. Buzdolabına konulan bal kristalize olur, bu balın doğal olarak katı hale gelmesi demektir. Böyle bir durumda balı ılık suyun altında tekrar akışkan haline getirmek gerekir.

 

  • Yukarıda yer alan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Hekiminizin uygulayacağı tedavinin yerine geçmemektedir. Verilen bilgileri uygulamadan önce sağlık danışmanınıza ya da hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir