0
avokado nedir faydaları nelerdir
Malzemeler

Avokado

Avokado nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve de nasıl saklanır? Tüm soruların cevaplarına bu yazımızda yer verdik.

Faydaları Nelerdir?

Avokado, içerdiği 20 farklı vitamin ve mineral ile en besleyici meyvelerden biri. Yüksek besin değeri, içerdiği sağlıklı yağlar, B, E ve K vitaminleri, mineraller ve doyurucu özelliği ile vücudumuzu besleyip cildimizi ışıldatıyor.

İçerdiği zengin potasyum mineralleriyle kan basıncını dengede tutup kalp hastalıklarına karşı koruyor, kolesterolü dengede tutuyor. Sahip olduğu yüksek miktardaki oleik asit yağları enflamasyona ve kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. Lif bakımından zengin olduğundan metabolizma sağlığı ve kilo vermede de etkisini gösteriyor.

Nasıl Kullanılır?

Avokado olgunlaştığında taze olarak tüketebiliriz. Salatalarda, yemeklerde, soslarda, diplerde, dondurmalarda, sağlıklı atıştırmalıklarda ve sağlıklı tatlılarda dilimleyerek veya ezip püre haline getirerek kullanabiliriz.

Nasıl Saklanır?

Henüz olgunlaşmamış avokadolar kâğıt bir torbada oda sıcaklığında saklanabilir. Olgunlaştıklarında buzdolabında sebze meyve raflarında eğer hemen tüketilmeyecekse hava almayan bir torbada daha uzun süre bozulmadan kalabilir.

 

  • Yukarıda yer alan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Hekiminizin uygulayacağı tedavinin yerine geçmemektedir. Verilen bilgileri uygulamadan önce sağlık danışmanınıza ya da hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir