0
ananas nedir
Malzemeler

Ananas

Ananas nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve de nasıl saklanır? Tüm soruların cevaplarına bu yazımızda yer verdik.

Faydaları Nelerdir?

Orijini aslında Brezilya ve Paraguay olan bu çok sevdiğimiz sarı tropik meyve ne mutlu ki günümüzde Havai, Filipinler ve Kosta Rika’da da yetiştiriliyor. Lezzetli olduğu kadar da yararlı bir besin. Suyunda ve kökünde kilo vermeyi kolaylaştıran bromelayin adında nadir bulunan proteolitik enzim içeriyor.

Bromelayin aslında kompleks proteinleri parçalamada etkili sindirimi kolaylaştıran bir grup enzim olmasıyla beraber ciddi antienflamatuvar etkisi var. Bu nedenle bir çok hastalığa iyi geldiği gibi özellikle dünyada birçok kişiyi etkileyen romatiod artirit yani eklem iltihabı olarak bildiğimiz hastalığa da iyi geliyor. Kireçlenme ve eklem ağrıları olanlar ve vücudunda kronik enflamasyonu olanlar için birebir.

Ananas ayrıca grip, soğuk algınlığı ve öksürüğe de iyi geldiğinden solunum sistemimiz için yardımcıdır. İçerdiği manganez sayesinde kemiklerimizi kuvvetlendirir. Kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir ve kan dolaşımını artırır. Vücudumuzun ihtiyacı olan her iki lif tipi (eriyebilen lif ve erimeyen lif) oranından bolca içerdiğinden kabızlık, ishal ve IBS’ye (Irritabl/Huzursuz Bağırsak Sendromu) karşı koruyucudur.

İçerdiği yüksek C vitamini sayesinde cildimiz için önemli olan kollajen üretiminde payı büyük. Parazit ve enfeksiyona karşı etkili olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirir.

Nasıl Kullanılır?

Ananası meyve olarak tüketmenin dışında tazeyken suyunu sıkarak ya da sabahları smoothielerimize katıp kolaylıkla kullanabiliriz.

Biz salatalarda da ayrı bir lezzet ve hafif bir tatlılık kattığı için farklı kombinasyonlarda kullanmayı seviyoruz. Aynı şekilde yemek tariflerinde pişmiş olarak da tüketebiliriz.

Nasıl Saklanır?

Henüz olgunlaşmamış ananaslar oda sıcaklığında saklanabilir. Olgunlaştıklarında buzdolabında sebze meyve raflarında saklanır.

İnce ince dilimleyip kurutucu ya da fırında iyice kuruttuktan sonra hava geçirmez cam bir kavanozda da daha uzun sure saklanabilir.

Bunlar da Hoşunuza Gidebilir